Tapety a koupelna? Jde to!

Někdy se nám staré obkladačky prostě okoukají anebo nás už přestane bavit nevzhledný umakart. Na drahou renovaci ale nemáme na účtu dost financí, tak co zkusit koupelnu vytapetovat. Proměna je to rychlá a efektní.
Že to nejde, že je tam moc vlhko? To je ale velký omyl, moderní materiály dokonce skvěle odolávají vlhkosti i častému kontaktu s vodou. Pro rychlou a snadnou renovaci můžeme použít vliesové či vinylové tapety a fototapety.

Opravdu se hodí
Můžeme konstatovat, že řádně větraná koupelna s oknem nebo odsavačem bude bez problémů vyhovovat tapetám. Jistě, měly bychom svoje tapety chránit před přímým kontaktem s vodou a vlhké prostředí je na údržbu o něco náročnější. Do koupelny se přesto hodí vliesové či vinylové tapety, které jsou na dotyk hladké a nemají absorpční povrch – nenasají například páru ze sprchy.
Tyto odolné typy tapet jsou omyvatelné a některé dokonce opatřené antibakteriální úpravou, která zabraňuje růstu plísní. Právě pro tyto vlastnosti jsou vhodné jak pro použití v koupelně, tak i do kuchyně nad pracovní desku, a dokonce i na toaletu. Samozřejmě, i toto má své limity, a proto výrobci nedoporučují lepit tapety například do sprchového koutu anebo přímo nad umyvadlo či dřez. Obvyklá životnost správně nalepených vliesových i vinylových tapet je kolem 10–15 let a to už se opravdu vyplatí.

Vyzrají na umakart
Jestli naše koupelna volá po renovaci, nenajdeme levnější a rychlejší prostředek, než jsou tapety. Pokud jde o umakart, který stále ještě "zdobí" spoustu panelákových koupelen, měly bychom ho před renovací nejprve dokonale odmastit a následně zdrsnit brusným papírem pro vytvoření pórovitého povrchu. Na lepení obvykle stačí běžné lepidlo doporučované ke konkrétnímu druhu tapety. Přetapetovat můžeme i hliníkové lišty, kterými bývají umakartové desky spojovány.
Přes obkladačky
Ani aplikace přes původní obklad není problém, jen příprava podkladu zabere o trochu víc času. Nejprve je nutné spáry vyplnit stěrkou, protože by se struktura obkladu rýsovala přes tapetu. Poté je třeba přetřít povrch penetrací a teprve po 24 hodinách se může začít tapetovat. Pokud bychom totiž lepily tapetu rovnou, bez přípravy, během několika málo dnů by se nám odlepila a to rozhodně nechceme.

Džungle nebo les
Jestli můžeme vyzdvihnout jednu vlastnost, kterou tapety nad kterýmkoli jiným typem obkladu vynikají, je to nekonečné množství motivů a barev. A tak si můžeme jednou připadat jako ve středomořském přístavu, jindy jako uprostřed džungle nebo v solné jeskyni.

Při výběru vzorku nové tapety doporučujeme dodržet několik pravidel:
• Drobnější vzorky lépe zakryjí menší nerovnosti.
• Malý prostor opticky zvětší světlá tapeta a jemný vzor.
• Tmavý a přírodní motiv koupelnu zútulní.
• Zajímavě vypadá kombinování s původním obkladem, stěrkou nebo dřevem.
Je dobré vědět:
• Při práci s tapetami platí známé přísloví "dvakrát měř, jednou řež". Vše si pečlivě změřme a nikam nespěchejme.
• Při nákupu tapet sledujeme sériové číslo, abychom se vyvarovaly drobných barevných odchylek.
• Povrch, který se rozhodneme tapetovat, by měl být jednobarevný a světlý. Jen tak budeme mít jistotu, že nám skrz tapetu původní malba nevykoukne.
• Tapety se lepí odshora dolů a těsně vedle sebe.
• Vždy si kupujeme raději o roli tapety navíc. Pokud se náhodou v koupelně poškodí, bez problémů vadnou část vyměníme.