Zákaznický servis 10.00 - 16:00 hod

Pletení ve velikosti XXL

Také se vám tak líbí k zachumlání lákající obří deky? Jenomže, mnohdy odradí cena. Jednoduchou deku si ovšem zvládneme uplést i samy v podstatě během odpoledne.

I když je pletení často považováno za koníček našich babiček, nyní prožívá opravdovou revoluci. Jednou z nepřehlédnutelných variant je pletení mohutných dek a přehozů. Gigantické pletení je žhavým tématem nejen na sociálních sítích.

Speciální vlna
Používají se sice tradiční pletací techniky, ale konečný výsledek vypadá úplně jinak, než co jste předtím viděly. Objemné deky, přehozy, plédy, pufy či dekorace se pletou nejčastěji ze 100% merino vlny. Její vlákna jsou měkká a "nekoušou", jsou ale také jemná, takže je třeba s nimi také jemně zacházet. Při častém používání mohou začít přirozeně plstnatět a žmolkovatět. Plete se i z bavlněného úpletu. Dutinka je vyplněná rounem a deky jsou robustnější a těžší, přitom ale jemné a měkké na dotek. Hodí se skvěle na zem na pohodlné válení.

Jehlice při ruce
Přestože postup je podobný jako u pletení tradičního, nástroje, tedy jehlice se výrazně liší. Pletací jehlice používané pro tyto vzory se více podobají obřím baseballovým pálkám než tradičnímu galanternímu zboží. Často se používají místo jehlic ruce. Extrémní pletení nabízí pletařkám možnost rychle a úspěšně dokončit vizuálně působivé deky a přehozy.

Péče o merino
Suché nečistoty, jako třeba drobky nebo zvířecí chlupy, odstraníme vyklepáním nebo vytažením. Při potřísnění tekutinou je potřeba zasáhnout okamžitě, a to namočením ve studené vodě. Přebytečnou vodu pak vysajeme savým hadříkem nebo ručníkem a necháme deku volně uschnout na větraném místě. Je třeba vyvarovat se horké vody, mýdel, pracích prostředků a aviváží a deky také nikdy nepereme v pračce ani nesušíme v sušičce.

Potřebujeme:
Extrémní pletení má mnoho zajímavých předností, ale tou hlavní je bezesporu skutečnost, že k téhle kreativní tvorbě, kromě příze, nepotřebujeme prakticky nic.

Postup:
Jsou dva možné způsoby – buďto pleteme jehlicemi, respektive rukama, nebo pracujeme na stole a postupně vytváříme smyčky. My jsme zvolily snadnější postup smyčkami. Pro začátek doporučujeme uplést třeba jen menší polštářek.


Z příze nejprve uděláme malé očko, které vypadá jako malé psací e. Nijak ho neutahujeme ani neuzlujeme.


Očkem protáhneme přízi a vytvoříme smyčku. Opakujeme dál, nikdy smyčky neutahujeme, budeme na ně navazovat další řady. Smyček řetízku děláme tolik, jak chceme mít deku velikou.


Vytvoříme druhou řadu tak, že skrz poslední smyčku provlečeme další smyčku, která se však musí nacházet nad tou první, a následně přízi protáhneme skrze již vytvořené smyčky z první řady.


Tvoříme další smyčky vždy na další řady – takto budeme celý proces opakovat, až bude deka velká podle naší představy.


Pro zakončení lehce utáhneme poslední kousek příze, jako když vytváříme uzel. Přebytek zatáhneme skrze vytvořené smyčky, tak aby nebyl vidět.


Vytvoříme poslední smyčku a máme hotovo!

Je dobré vědět…
Na středně velkou deku o rozměrech 120 x 150 cm spotřebujeme zhruba 6 klubek o objemu 750 g, přičemž jedno klubko úpletové příze stojí až 700 Kč.
Klubko vlny merino o objemu 2,5 kg stojí zhruba 2 500 Kč a potřebovat budeme až tři.
Místo jehlic použijeme zkrácenou násadu na smeták nebo zbytek PVC trubky.
Foto: Woolope, Fler a Adobe Stock