Zákaznický servis 10.00 - 16:00 hod

Maso miluje bylinky

Letní vaření by mělo být lehké, jednoduché na přípravu, plné čerstvých surovin a hlavně nesmí chybět voňavé bylinky. Ty mají nejen úžasnou chuť, ale oplývají vitaminy a minerály.
Maso ochucené bylinkami je stoprocentně větším gurmánským zážitkem než to, které jsme posypaly tajemnou směsí z koupeného pytlíčku. Jejich použitím nemůžeme nic zkazit, spíš naopak. Jen bychom měly mít představu o tom, jak se bylinky s tím kterým masem nejlépe párují.

Kuřecí maso
Kuřecí maso si bude rozumět s rozmarýnem, šalvějí, oreganem, tymiánem, bazalkou nebo petrželkou.
Rozmarýn: Jeho intenzivní vůně vetkne pokrmu aroma i chuť. Snítkou rozmarýnu můžeme podložit maso při pečení, při grilování ji můžeme používat místo mašlovačky.
Tymián: Má silnou vůni, která podpoří hlavně grilované maso. Ideální je použít tymián do marinády a nechat maso provonět přes noc v lednici.

Krůtí maso
Krůtí maso má minimální množství tuku a vyšší obsah bílkovin. Moc dobře si bude notovat s rozmarýnem, šalvějí, tymiánem, petrželkou, ale i s koriandrem.
Koriandr: Tahle bylinka má intenzivní citronovou vůni, která se hodí do polévek a salátů, k masu, ale i do ovocného chutney. Maso můžeme v koriandru marinovat nebo přidat na závěr, aby lístky neztratily chuť.

Králičí maso
Králičí maso je téměř bez tuku, cholesterolu a má málo kalorií, což oceníme hlavně v plavkové sezoně. Jeho příprava nemusí být vůbec složitá, stačí vybrat správné bylinky, jako je petrželka, bazalka, tymián nebo bobkový list.
Bazalka: Aromatická bylinka se při vaření přidává až těsně před servírováním, aby teplem neztratila barvu a chuť. Použít ji můžeme jen tak nahrubo pokrájenou nebo si připravit bazalkové pesto a maso jím jednoduše potřít.
Bobkový list: Vavřín je v naší kuchyni nepostradatelný. Známe jej v jeho sušeném stavu, ale použít ho můžeme i čerstvý, kdy má lehce nahořklou chuť skvěle korespondující právě s masem. Navíc podporuje trávení, takže nás ani těžší pokrm nevyřadí z provozu.

Vepřové maso
Vepřové maso je prima ochutit estragonem, černobýlem, majoránkou, pažitkou nebo možná netradičně mátou.
Máta peprná: Se svou mentolovou vůní zajímavě doplní maso a vytvoří netradiční kombinaci. Můžeme ji najemno nasekat a maso s ní potírat, přidat do marinády nebo do nádivky. Množství se nebojme a klidně si připravme plnou hrst.
Černobýl: Jedná se o druh pelyňku, který ale nemá tak hořkou chuť, a proto jej můžeme bez ostychu používat v kuchyni. Listy černobýlu s ostřejším peprným aromatem a nádechem sladkosti se hodí pod tučnější masa a čerstvé je můžeme použít jako součást salátu.

Telecí maso
Jemné telecí maso si bude rozumět s oreganem, šalvějí, petrželkou nebo s pažitkou.
Oregano: Dobromysl je skvělým parťákem všem druhům masa. Má hodně kořeněnou až nahořklou chuť, která je podobná majoránce a dokáže podporovat chuť k jídlu.
Šalvěj: Byla oblíbenou bylinkou našich předků a není divu. Stačí jí špetka a svou výraznou vůní a lehce peprnou chutí doladí masový pokrm jedna báseň. Jen to s množstvím nepřežeňme, aby její chuť a vůně nepřehlušila vše ostatní.

Jehněčí maso
Při jeho přípravě můžeme popustit uzdu fantazie s mátou, rozmarýnem, oreganem nebo pažitkou.
Pažitka: Bylinka s výraznou štiplavou chutí je v kuchyni doslova zázrak plný vitaminu C a draslíku. Pažitka, které se říká šnitlík, dokáže nahradit sůl a její cibulové aroma podporuje chuť k jídlu.

Hovězí maso
Hovězí maso můžeme upravovat na mnoho způsobů a vždycky bude chutnat jinak. Bylinkou, která pozvedne jeho chuť, je estragon, petrželka, tymián nebo bobkový list.
Estragon: Hojně používaný ve francouzské kuchyni k pečenému a grilovanému masu. Dodá pikantní pepřový podtón a lehce nasládlou chuť. Takový steak s estragonem, to je dobrota.
Petrželka: K masu se hodí především aromatická hladkolistá petržel, která je plná vitaminů a minerálů. Použít ji můžeme během vaření, pečení a grilování, ale i jako součást salátu.

Zvěřina
I na zvěřinu platí bylinky, například bazalka, tymián, bobkový list nebo majoránka či libeček.
Libeček: Nejen ke zvěřině se hodí libeček. Jen pozor na to, abychom ho nepoužily moc, má výrazné aroma, které by mohlo přehlušit chuť masa.
Majoránka: Bylinka s kořenovou sladší vůní má jemně nahořklou chuť. Používat ji můžeme klasicky v sušeném stavu, ale v létě bychom ji měly rozhodně vyzkoušet čerstvou. Stačí ji na konci přípravy přidat k masu nebo do omáčky či polévky.

Ryby
Ať už připravujeme rybu na pánvi, v troubě, nebo na grilu, přidáním bylinek nic nezkazíme. Hodí se rozmarýn, šalvěj, bazalka nebo levandule.
Levandule: V kuchyni se levandule nepoužívá běžně, ale stojí za to ji vyzkoušet. Nejen že masu dodá vůni, ale její silice podporují činnost žaludku a trávení. Používá se sušená, často ve směsi s jinými bylinkami, ale v sezoně zkusme čerstvé květy. Ne nadarmo se levanduli říká koření králů.