Drhané dekorace

Spolu s vyhledávaným stylem boho ožívá i téměř zapomenuté drhání nebo moderněji – macramé. Skvěle se doplňují, ba dokonce se dá říct, že bez sebe nedokážou existovat.
Technika vázání uzlů se původně využívala ryze z praktických důvodů – k zakončení tkaní či vázání, aby se látka netřepila. V 70. letech byla tato ruční výtvarná technika jednou z nejoblíbenějších a drhanou tašku nebo pásek měla každá hippies slečna. Později si naše maminky zdobily domácnosti drhanými dekoracemi, nesměly chybět ani sisalové závěsy na květináče. Ale proč ne, vždyť jsou krásné a s trochou šikovnosti je dokážeme umotat za dvě odpoledne.
Nic složitého
Základní potřebou pro tvorbu jsou provázky. Nejlépe se pracuje s bavlněnými, které nekloužou a navíc se dají i barvit. Využít můžeme i šňůry a provazy, například sisal. Hodně zajímavě vypadají i kokosová, konopná nebo jutová či lněná lana. Ale pozor, čím silnější šňůru či provaz použijeme, tím víc materiálu budeme potřebovat. Než začneme, doporučuje se vytvořit si na čtverečkový papír rozkres uzlíků, který připevníme k podložce a podle nějž pak bezchybně zhotovíme dekoraci.
Pár uzlíků
Důležité je osvojit si několik základních uzlů, jejichž obměnou, kombinováním a střídáním vytvoříme všechny vzory. Uzly je třeba rovnoměrně utahovat kolem vodicí niti, již držíme pod potřebným úhlem.
Výhodou drhání je, že práce rychle přibývá a jakmile se naučíme základní uzly, obvykle nás tato technika naprosto pohltí. Postupně zjistíme, že můžeme kombinovat i barvy nebo vplétat korálky.
Budeme potřebovat:
• bavlněný, lněný nebo sisalový provázek (můžeme použít i více barev)
• dřevěné korálky s větším průvlekem
• nůžky a metr
• spínací špendlíky
• oporu k upevnění nosných vláken (používají se různé části nábytku – opěradlo židle, žehlicí nebo rýsovací prkno, zárubeň nebo záclonová tyč)