Barevný ráj na okně

Také jste při svých výletech do jižních zemí obdivovaly malebné domky, jejichž půvab umocňovaly záplavy květin v oknech? Čím to, že tak bohatě kvetou a u nás většinou jenom skomírají? Jenom podnebím to není!
Kromě běžně pěstovaných muškátů a petúnií můžou na oknech zazářit i různé druhy kvetoucích rostlin a bylinek, jejichž původním domovem je oblast Středomoří. A my si zároveň dopřejeme iluzi letní dovolené, i když letos nevytáhneme paty z našeho středoevropského domova.
Kombinujeme a plánujeme
Naprostou klasikou pro truhlíky jsou muškáty nebo také pelargonie, těm se daří takřka všude, tedy i tam, kde jiné rostliny strádají a chřadnou. Další rostliny nenáročné na péči, ale vyžadující hodně slunce, jsou rozchodníky, begonie nebo petúnie. Na jižní stranu se hodí i zvonky dalmatské, pryšec myrtovitý nebo kakost krvavý. Klasikou na stinné okno jsou fuchsie, péče o ně je náročnější, ale odmění nás nádhernými květy.
Atmosféru dovolené nám připomenou také překrásné stále zelené, nádherně kvetoucí, ale velmi jedovaté oleandry.

Voňavé bylinky
Když už máme vybrané kvetoucí rostliny, neměly bychom zapomínat ani na jejich voňavé příbuzné – bylinky. Aromatické zákoutí se hravě vejde na okenní parapet i na úplně maličký balkon. Nejširší využití bylinek je pochopitelně v kuchyni, hodí se ale i do nápojů nebo k provonění interiéru. Mnoho bylinek má i nenahraditelné léčebné účinky.
Z bylinek milujících slunce, jež nám připomenou dovolenou v jižní Francii, Itálii, Řecku či Chorvatsku, nejspíš vysadíme šalvěj, oregano, tymián, rozmarýnu nebo levanduli. Neuškodí jim ani prudké slunce a stále krásně voní. Na sluníčku se daří i mateřídoušce či meduňce. Stín či polostín je vhodný pro mátu, šťovík, kerblík a libeček.
Pokud je to možné, sklízíme bylinky vždy těsně před použitím. Voňavé rostlinky můžeme zasadit i mezi kvetoucí rostliny a vytvořit s nimi zajímavou kompozici.

Spočítané na centimetry
Na terasu nebo okna domečku se vejde poměrně hodně rostlin, ale na balkoně v bytě, při nedostatku místa, je důležité šikovné a promyšlené uspořádání. Proto, abychom využily co nejvíce prostoru, volíme vertikální pěstování. Na jižně orientovanou stěnu, jež je dostatečně osluněná, upevníme truhlíky a květináče směrem do výšky. K zavěšení použijeme také zábradlí nebo strop. Využít můžeme závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobíme z europalet či bedýnek.
Proč se jim nedaří
První a zásadní příčinou, proč rostliny neprospívají, je pěstební nádoba. Chyba totiž nespočívá ve vlhčím a teplejším klimatu, ale v kvalitě hnojení. Uvědomme si, že truhlíky jsou prostorově velmi omezené a pojmou jen malé množství zeminy, jejíž živiny rostliny rychle odčerpají. Stačí několikrát zapomenout přihnojit a vývoj rostlin se zastaví.
Osvědčilo se určit si přesný den v týdnu, kdy do zálivky přidáme potřebné množství hnojiva. Skvěle se pamatuje třeba neděle večer. Pokud si ani tak nevěříme, je ideálním řešením použití hnojiva s dlouhodobým účinkem. Granule postupně uvolňují živiny, a to až po dobu půl roku, což bohatě vystačí na kvetoucí sezonu. Odměřené množství granulí jednoduše smícháme se zeminou, naplníme pěstební nádobu a zasadíme rostlinky. Tím je veškerá starost o hnojení po dobu vegetace skončena.

… je dobré vědět
Nejvhodnější stanoviště je slunné a dostatečně chráněné před větrem.
Pro výsadbu subtropických rostlin je třeba použít humózní substrát s dostatečnou drenáží.
Z vegetačních nádob jsou vhodné terakotové a dřevěné. Plastové truhlíky nejsou zrovna ideální, ani estetické.
Subtropické rostliny umisťujeme ven až začátkem května, kdy pominulo nebezpečí ranních mrazíků.
Bohatě zaléváme odstátou vodou a pozornost věnujeme i hnojení.
Pravidelně kontrolujeme zdravotní stav rostlin, protože v těsném sousedství se choroby a škůdci velmi rychle množí.